Katica Puškarić, prof. defektolog – logoped (mag. logoped.), predsjednica HALP-a i Upravnog odbora, jedna od dviju pokretačica inicijative LPG (danas Hrvatske asocijacije logopeda poduzetnika) i jedna od osnivačica HALP-a.
Tijekom svog dugogodišnjeg profesionalnog puta pokrenula je i vodila mnoge projekte, inicijative i akcije usmjerene na boljitak logopedske ili obrazovne struke te djece i roditelja korisnika njihovih usluga. Otvorila je i nekoliko godina vodila privatni logopedski kabinet, jedan među prvima koji su davnih devedesetih “probijali led” u logopedskome poduzetništvu. U različitim periodima radila je kao logoped u 8 dječjih vrtića Grada Zagreba, te je tada inicirala i u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje sukreirala novi program rada logopeda u dječjim vrtićima RH. Radeći nekoliko godina u Centru za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj inicirala je, osmislila i vodila do tada nepostojeći program logopedskih usluga za vanjske korisnike. Vraćajući se logopedskome poduzetništvu, prije desetak godina osnovala je i vodi Centar za jezik i govor Vrutak d.o.o., specijaliziranome za poremećaje jezika, govornih glasova, čitanja i pisanja. Autorica je logopedskih priručnika Kad glasovi zapinju i Glasovima do slova, četiriju vježbenica za razvoj predčitalačkih vještina, dvadesetak književnih tekstova objavljenih u različitim čitankama hrvatskoga jezika za osnovnu školu, kao i mnogobrojnih priča za djecu, uklopljenih u autorske programe za razvoj čitanja i pisanja koji se provode u Centru za jezik i govor Vrutak.
Adela Parać Kukec, dopredsjednica, članica Upravnog odbora, jedna je od dviju pokretačica inicijative LPG (danas Hrvatske asocijacije logopeda poduzetnika) i jedna od osnivačica HALP-a. Magistra logopedije
s početnim iskustvom rada u Dječjem vrtiću Sesvete, a kasnije sedmogodišnjim iskustvom pri KBC Zagreb, Klinike za uho, grlo i nos i bolesti grla i vrata, odjel audiologije, te Klinike za neurologiju. Završila edukaciju iz Primjene muzikoterapije u radu s osobama s razvojnim teškoćama. Završila stručnu edukaciju grafologije, na Open College UK England, kao Dipl. Graf. (2023. god.) Radi u privatnoj tvrtci VOTUM SEPARATUM d.o.o od 2016. kojoj je suvlasnik i direktor. Bavi se dijagnostikom i terapijom osoba s oštećenjima sluha, dijagnostikom, rehabilitacijom te habituacijom komunikacijskih vještina osoba s neurološkim oštećenjima, dijagnostikom autističnog spektra poremećaja uz obaveznu primjenu ADOS-2-Opservacijski protokol za dijagnostiku autizma, kao i drugih logopedskih testova koji su nužni za ispitivanje i procjenjivanje komunikacijskih jezično-govornih vještina.
Logopedske terapijske metode podupire i obogaćuje provedbom aktivnosti pisanja, slikanja i kroz primjene muzičkih elemenata ovisno o individualnim potrebama klijenata. Autorica i ilustratorica slikovnica za djecu: Sretan cvrčak, Krokodilska priča, Ružičasti snijeg, (eng. izdanje Pink snow), Mornar i princeza, te romana za djecu Pas umjetničkog srca.
Maša Jakubin profesorica je logopedije, diplomirana psihologinja i geštalt psihoterapeut. Članica Upravnog odbora i jedna od osnivačica HALP-a.
Od 2007. godine vodi kabinet Lopsi, koji se danas nalazi u Ogrizovićevoj 37, a kao vanjska suradnica aktivno sudjeluje u radu nekoliko privatnih vrtića i jedne osnovne škole.
Članica je Hrvatskog logopedskog društva, Hrvatske psihološke komore, Zagrebačkog psihološkog društva.
Oduvijek ju je zanimao terapijski rad i ljekovitost odnosa koji se kroz njega razvija između terapeuta i klijenta.
Ivana Banjan Baketić, prof. logoped. Članica je Upravnog odbora, likvidator i jedna od osnivačica HALP-a, te članica HLD-a.
Završila VII. gimnaziju i osnovnu školu za klasični balet, kojim se i dalje nastavlja baviti, te logopediju na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu. Tijekom studija kao savjetnik za komunikacije u tvrtkama s fokusom na međunarodno trgovačko pravo, stječe neprocjenjiva znanja o poduzetništvu. Volontirala i vodila radionice u nevladinoj i neprofitabilnoj organizaciji SUNCOKRET s djecom prognanika s područja Siska i Petrinje tijekom Domovinskog rata. Logopedsko iskustvo stjecala u polivalentnoj službi Poliklinike za zaštitu mentalnog zdravlja djece pri Općoj bolnici Dubrovnik, te u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu gdje sudjeluje u osnivanju Udruge za pomoć osobama koje mucaju Hinko Freund. Od 2002. godine bila partner u privatnoj logopedskoj ordinaciji LOGOPED, a od 2004. godine osnivačica i direktorica privatne logopedske ordinacije LOGOTHERAPIA u Zagrebu u kojoj radi s djecom, adolescentima i odraslima s teškoćama jezično-govorne komunikacije. U svom logopedskom radu surađivala s privatnim dječjim vrtićima ČIGRA i Mirjam Weiller u logopedskoj trijaži i terapiji djece s teškoćama jezično-govorne komunikacije. Mentorica je u održavanju logopedske prakse studentima diplomskog studijskog programa Logopedija pri Edukacijsko – rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u kolegijima Logopedska praksa i Volonterski rad. Tijekom godina, kontinuirano se usavršava, sudjeluje na raznim stručnim i znanstvenim logopedskim edukacijama, seminarima, radionicama, simpozijima i kongresima u RH i izvan nje, naročito iz područja mucanja. Područja interesa kojima se bavi su mucanje, artikulacijski poremećaji, teškoće čitanja, pisanja i računanja, jezični poremećaji te rana intervencija. Udana i majka tinejdžerice.
Antonija Blaži Ostojić, mag. logoped, doktorandica Poslijediplomskog doktorskog studija Poremećaji jezika, govora i slušanja na Sveučilištu u Zagrebu. Članica Upravnog odbora HALP-a.
Diplomirala je 2017. godine summa cum laude na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, dobitnica je stipendija Grada Zagreba za izvrsnost i Dekanove nagrade za najviši prosjek te nagrade Poslijediplomskog doktorskog studija Poremećaji jezika, govora i slušanja za objavljeni rad u inozemnom časopisu s inozemnim suautorima.
Kroz doktorski rad proučava razumijevanje pisanog jezika i obradu anaforičkih odnosa u djece s jezičnim poremećajem. Tijekom doktorskog studija provela je istraživački boravak na Sveučilištu u Sevilli.
Područja znanstvenog i kliničkog interesa uključuju: ranu logopedsku intervenciju u djetinjstvu (prematuritet, neurorizik i dr.); rani komunikacijski, jezični i govorni razvoj; razvojne komunikacijske, jezične i govorne poremećaje, s posebnim naglaskom na provedbu certificiranih dijagnostičkih protokola (NRDLS-HR, ADOS-2) i znanstveno-utemeljenih terapijskih metoda kod poremećaja iz spektra autizma, socijalno-pragmatičkog poremećaja, razvojnog jezičnog poremećaja, dječje govorne apraksije i dr., u ranoj, predškolskoj i školskoj dobi. U kliničkom radu provodi individualne terapije, savjetodavni rad s roditeljima i specijalizirane grupne terapijske susrete, program transdisciplinarne terapije u suradnji s radnim terapeutima i psiholozima s ciljem poticanja komunikacijskih, socijalnih i jezičnih vještina.
Autorica je i koautorica znanstvenih i stručnih radova te aktivna sudionica međunarodnih konferencija. Članica je europske mreže istraživača komunikacijskog i jezičnog razvoja EUNM-CDI, Hrvatskog logopedskog društva (HLD), Europske asocijacije logopeda (ESLA) te radne skupine ESLA-e za obrazovne i profesionalne standarde u logopediji.
U Logopedsko-rehabilitacijskom Centru Blaži obnaša dužnost voditeljice kliničko-istraživačke djelatnosti te je opunomoćena zamjenica vlasnika Centra, sa svim dužnostima koje joj time pripadaju.
prof. dr. sc. Draženka Blaži, prof. defektolog – logoped (mag.logoped.). Članica Nadzornog odbora i jedna od osnivačica HALP-a.
Redovita sveučilišna profesorica u trajnom zvanju na Odsjeku za logopediju Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i na Studiju logopedije na Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i osnivateljica i supervizorica Logopedsko-rehabilitacijskog centra Blaži. Po završetku studija zapošljava se na tadašnjem Fakultetu za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu te 1995.godine s prof.dr.sc. Martom Ljubešić i nekolicinom kolegica pokreće osnivanje Kabineta za ranu komunikaciju pri Fakultetu, a nedugo zatim i Laboratorij za neurolingvistička istraživanja pri Institutu za istraživanje mozga u Zagrebu.
Daljnje obrazovanje (znanstveni magisterij i doktorat) usmjerava ju u nastavničkom smjeru na Fakultetu, ali kontinuirano smatrajući da će potpuno kompetentan istraživač i nastavnik postati samo ako se nikad ne odmakne od praktične logopedije, 1996. godine osniva Logopedski kabinet Blaži (danas: Logopedsko-rehabilitacijski centar Blaži) u kojem razvija svoje praktične logopedske kompetencije u radu s jezično-govornom i komunikacijskom patologijom u djece te sva svoja teorijska znanja usmjerava u razvijanje nove i kvalitetnije logopedske prakse, a sva svoja praktična iskustva prenosi na studente logopedije. 2006.godine zajedno s kolegicama s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Odsjeka za logopediju kreira Poslijediplomski specijalistički studij rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji (u djetinjstvu) na kojem predaje i danas ključne ranointervencijske programe. Do danas je objavila preko 40 znanstvenih i stručnih radova te sudjelovala u brojnim inozemnim i domaćim kongresima. Obnašala je niz rukovodećih funkcija na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, bila predsjednica Hrvatskog logopedskog društva te aktivno sudjeluje u obnašanju javnih politika s osnovnim ciljem zaštite prava djece i osoba s komunikacijskim, jezično-govornim i glasovnim poremećajima i teškoćama učenja te promicanja suvremenog koncepta rane intervencije u Hrvatskoj.
Članica je Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu. Dobitnica je većeg broja priznanja i nagrada za svoj rad u promicanju logopedije kao znanstvene discipline i kliničke djelatnosti.
dr. sc. Ines Galić-Jušić, prof. logoped. Članica Nadzornog odbora HALP-a.
Po završetku studija 1983. zapošljava se u Poliklinici SUVAG gdje kao logoped radi s djecom koja imaju poremećaj govornih glasova i/ili jezični poremećaj.
Od 1994. voditeljica je jednog od prvih privatnih logopedskih kabineta Logokor u kojem se specijalizira za dijagnostiku i terapiju disleksije, jezičnog poremećaja te mucanja djece i odraslih. Godine 2007. upisuje doktorski studij Jezik i kognitivna neuroznanost na Sveučilištu u Zagrebu u kom joj je glavni interes vezan uz jezičnu obradu djece s disleksijom i mucanjem.
Doktorirala je 2016. s temom „povezanosti jezične obrade i tečnosti govora u djece koja mucaju i djece koja ne mucaju na primjeru EXPLAN teorije mucanja“.
Održala je niz javnih predavanja vezanih uz temu disleksije u osnovnim i srednjim školama diljem Hrvatske.
U sklopu kolegija Dijagnostika u logopediji, održala je seminare iz dijagnostike mucanja na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu. Bila je i gost predavač na Odsjeku za lingvistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Svoje životno djelo, opsežnu knjigu Mucanje – Etiologija, dijagnostika, intervencije u izdanju naklade Slap objavljuje 2021. godine.
U svrhu razumijevanja tijeka i ishoda logopedske terapije provodi edukacije roditelja, odgojitelja i učitelja o usvajanju adekvatnih stavova i vjerovanja tijekom pomoći i poučavanja vlastite djece u školovanju ili pomoći u provedbi ishoda terapije djece koja mucaju.
Od jeseni 2023. u nakladi Slap održava edukacije Razumijevanje mucanja – teorijski uvidi i vježbe. Autorica je knjige Djeca s teškoćama u učenju (2004), koautorica priručnika HUD-a Disleksija (2009), urednica je knjige Dar disleksije Rona Davisa (2001) i autorica knjige Što učiniti s mucanjem (2001). Dobitnica je Priznanja Hrvatskog logopedskog društva za doprinos razvoju logopedske znanosti i prakse 2022. godine.
Senija Bašić Goja, prof. defektolog – logoped (mag. logoped.). Članica Nadzornog odbora HALP-a.
Početno radno iskustvo stekla je kao stručni suradnik u Dječjim vrtićima Rijeka gdje je u timu s psihologom postavljala prve temelje za rad s djecom s govorno-jezičnim i drugim teškoćama u razvoju. Motivirana željom da se može što više posvetiti neposrednom terapijskom radu, 1993. godine se zapošljava na Zavodu za audiologiju i fonijatriju KBC-a Rijeka gdje je u narednih osam godina stekla bogato kliničko iskustvo kao terapeut i dijagnostičar. U tom svojstvu imala je prilike upoznati i baviti se rehabilitacijom različite patologije govora, jezika i glasa kod pacijenata svih dobnih skupina. Profesionalni interesi sada su joj najviše usmjereni prema terapijskom radu s jezičnim poremećajima i disleksijom.
U želji da stečeno stručno iskustvo primjenjuje u uvjetima samostalno kreiranog prostora i vremena, u travnju 2001. godine otvara kabinet “Logos”, koji je bio prvi i dugo vremena jedini privatni logopedski kabinet u Primorsko-goranskoj županiji.
Zadnje dvije godine se s velikim zadovoljstvom ostvaruje i u ulozi mentora prenoseći svoje znanje i iskustvo na dvije mlade magistre logopedije, koje se svojim stručnim i osobnim kvalitetama odlično uklapaju u tim „Logos”-a.
Maida Arslanagić, članica Nadzornog odbora i jedna od osnivačica HALP-a. Magistra logopedije i poslovnog upravljanja u sportu,
koja je nakon svoje dugogodišnje rukometne karijere spojila rad s djecom i sport. Iskustvo rada s djecom s teškoćama u razvoju iz logopedskog kabineta prenijela je na sportski teren i 2018. godine pokrenula prvu univerzalnu sportsku školu ALL IN Sports prilagođenu djeci s teškoćama u razvoju čiji program je verificirala Agencija za odgoj i obrazovanje. Voditeljica je terapijskog psa Tire s kojom čini stručni tim koji sudjeluje u brojnim terapijskim aktivnostima i radionicama. Predavačica je Europske rukometne federacije na teme rasta i razvoja djece predškolske dobi kroz sport i razvoja rukometa za osobe s invaliditetom. Od 2020. godine predsjednica je udruge Maars kroz koju vodi brojne projekte usmjerene na poboljšanje kvalitete življenja socijalno ugroženih i marginaliziranih skupina društva.
mr. sc. Tatjana Novosel Herceg, prof. logoped. Članica Nadzornog odbora HALP-a.
Jezičnu gimnaziju pohađala je u Varaždinu, gdje završava srednjoškolsko obrazovanje 1992. godine. Iste godine upisuje tadašnji Fakultet za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu (danas Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet), smjer defektologija-logopedija na kojem je diplomirala 1996. godine na temi pod nazivom „Mucanje i vrijeme trajanja kontrakcije mišića larinksa“ kao profesor defektolog-logoped. Godine 1997. upisuje poslijediplomski studij na matičnom fakultetu gdje je magistrirala 2002. godine na temi pod nazivom „Analiza akustičkih parametara govora osoba koje mucaju“, surađujući sa svjetski poznatim inovatorima, akustičarima, elektrotehničarima te matematičarima primjenjujući po prvi puta na svijetu Hilbertovu transformaciju u analizi zvuka. Dobitnica je Rektorove nagrade u akademskoj godini 1994/95. iz područja akustike. Od 1997. godine počinje raditi u Općoj bolnici Varaždin u tadašnjoj Djelatnosti za rehabilitaciju govora i slušanja na specijaliziranim poslovima logopeda do rujna 2013. godine. Od tada radi u VaLMod centru, logopedija, čiji je vlasnik od 2008. godine.
S pokojnim ocem dr.sc. Darkom Novoselom, prof. logoped autor je VaLMod programa – multidimenzionalnog pristupa dijagnostici i terapiji mucanja, a koji je osvojio i značajna europska i svjetska priznanja za postignute rezultate u rehabilitaciji osoba koje mucaju. Bavi se glasovno-govorno-jezičnim poremećajima kod djece i odraslih. Kontinuirano se educira u području neurofiziološke psihologije te u svom radu primjenjuje MNRI metodu dr. Svetlane Masgutove, TalkTools, PROMPT i mnoge druge postupke i metode. Doktorand je Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, smjer informacijskih znanosti. Udana je, majka dvoje djece.
Kristina Bašić, prof. logoped, sveučilišna specijalistica rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji, jedna od osnivačica HALP-a, s dugogodišnjim radnim iskustvom u predškolskim ustanovama.
Zadnjih nekoliko godina voditeljica logopedskog kabineta Ljestvice. U stalnoj potrazi za što boljim razumijevanjem komunikacije i ranog razvoja završila je Poslijediplomski specijalistički studij Rana intervencija u edukacijskoj rehabilitaciji. Njezin rad najviše je usmjeren na terapijski rad s djecom kroz elemente muzikoterapije, kreativne tehnike, ranu intervenciju, prevenciju, podršku obitelji i stručnjaka. S obzirom na završeno srednjoškolsko glazbeno obrazovanje, usavršava se u smjeru korištenja elemenata muzikoterapije u radu s djecom s razvojnim teškoćama te Werbeck škole pjevanjem. Sa željom daljnjeg osobnog i profesionalnog razvoja te dobivanja znanja o kvalitetnijoj podršci obiteljima te ostalim bitnim sudionicima djetetovog života, upisuje edukaciju iz Geštalt psihoterapije. Članica je HURID-a, volonter u Udruzi Maštara, supervizorica studentima logopedije na Hrabrom telefonu.
Biserka Beluhan Grgec, prof. logoped, jedna od osnivačica HALP-a.
Vlasnica je i voditeljica logopedskog kabineta Verbum sanum s dugogodišnjim radnim iskustvom u struci na području logopedske dijagnostike, terapije i savjetovanja. Duga, 24 – godišnja karijera u privatnom sektoru rezultirala je velikim iskustvom na svim područjima logopedije. Njezina profesionalna karijera popraćana je i obogaćena brojnim edukacijama i kongresima na polju komunikacije, jezičnog i govornog razvoja. Otvorena je za suradnju s drugim ustanovama i stručnjacima, a sve u cilju postizanja izvanrednih rezultata.
Osim kvalitetnog i individualnog pristupanja svakom pojedincu kroz dijagnostiku i terapiju, veliki naglasak stavlja i na savjetodavan rad s roditeljima i okolinom kako bi zajedno postigli željene ciljeve.